VirtualBox Small Screen Problem – Küçük Ekran Problemi

Merhaba arkadaşlar.

Birçok kişinin sıklıkla karşılaştığı bir sorun benimde başıma gelmişti araştırmalarım sonucunda bu sorunu çözdüm ve sizlerle paylaşayım istedim. VirtualBox’ı kullananlar bilir ki linux kurulu sanal makinenizin ekranı host bilgisayarınıza göre epey küçük kalarak kullanımı zorlaştırmaktaydı. Bunun çözümünü aradım ve şu yolla artık istediğiniz boyutta sanal makine görüntüsüne sahip olabilirsiniz.

1

1. Öncelikle VirtualBox menüsünden aygıtlar > Misafir Eklentileri seçeneğini seçiyoruz. Ekranda çıkan yazıya yükle diyoruz. Ve sanal makinemizde yükleniyor ibaresini görüyoruz.

2. Misafir Eklentileri yüklendikten sonra yeniden başlatabilirsiniz. Ardından videoda göreceğiniz gibi sol görev çubuğundan Sistem Ayarları > Yazılım ve Güncelleştirmeler > Ek sürücüler yolunu izleyerek x86 Virtualation Solution’ı seçiyoruz ve Değişiklikleri Uygula diyoruz.

3. Sistemi yeniden başlatıyoruz ve ekranınız büyüyor. Daha da büyütmek istiyorsak eğer Sistem Ayarlarından ekran ayarlarına girerek ekranınızın çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz.