Türkiye’nin en uzun demir yolu köprüsüne yolculuk

Evet yola çıkış amacımız belliydi, Fotoğraf. Yer de şatafatlıydı hani “Türkiye’nin en uzun demir yolu köprüsü” .. vay be dedirtiyor insana.

firat_demiryolu

Herneyse önce Battalgazi merkezine geçmemiz gerekliydi. Battalgazi ilçesi de Malatya’nın en eski yerleşim yerlerindendir ki eskiden Ermeni ve Rumlar bu bölgede yaşamışlar. Çok fazla tarihi kalıntı mevcut. Battalgazi içerisinden direk olarak otobüs yolunu takip ederseniz önce Çolakoğlu ardından sırasıyla Adagören, Ağılyazı ve son olarak Kuluşağı köylerinden geçersiniz.

Tam-ekran-yakalama-24.07.2013-165548

İlginçtir bir Malatyalı olarak Malatya’da böyle doğal yeşilliği birikinti su ile buluşturabilecek bir yer hayal edemiyordum. Battalgazi ilçesi ile bu mümkünmüş gittikten sonra anladım. Bu yol gerçekten Kuş Adası – İzmir yolu gibi orada deniz burada baraja yakın giden yollar. Bu gezimizden sonra oturup düşünmeye başlamadım değil zaten bu bölgeyi insanlara nasıl tanıtmalı, hatta nasıl kalkındırmalıyız diye. Gerçekten yatırımlar yapılırsa Malatya’nında sahili olabilir.

Son noktamız olan Kuluşağı köyüne vardıktan sonra köprü için biraz daha gitmeniz gerekiyor. Bu yol üzerinde birkaç tepeyi aşmanız gerekiyor ki inanılmaz manzaralar var gerçekten. İşin açıkçası orayı bırakıp evime gelmek istemedim .J Biraz daha yol alınca sizi hemzemin geçit ve az ilerisinde jandarma komutanlığı karşılıyor. Köprüye yaklaşmak için jandarmadan izin alıp girmeniz gerekiyor ki aksi halde yol yok zaten.

Biraz da bu köprüden bahsedecek olursak; köprünün ismi Fırat demiryolu köprüsü. 2030 metre ile Türkiye’nin en uzun demiryolu köprüsü ve şimdi de yapılan çalışmalar sonucu iki katlı sisteme dönüştürülmesine karar verildi. Halihazırda Malatya (Battalgazi) – Elazığ (Baskil) arasında feribot ile baraj geçişi yapılıyorken artık karayolu ile geçiş mümkün olacak.

Bir cevap yazın