Apple İpod Nano İncelemesi (6th generation)

Apple’ı hemen hemen her Türk iphone telefonu ile tanır. Fakat bu sanıldığı gibi değil aslında. Özellikle Amerika ve diğer ülkelerde ipod çok satılmakta. Yine diğer bir ürünü ipad (tablet pc) çok satılmakta. Özellikle söylemeliyim ki Amerika’da her 3 kişiden 2’sinin Apple firmasına ait bir ürünü bulunmakta.

Ben de bugün sizler için bir inceleme yapacağım ve geçen sene Amerika’dan aldığım ipod nano mp3 çaları inceleyeceğim. Bu nokta da asıl değinmek istediğim nokta “fitness” özelliği ki yazının en sonunda bulabilirsiniz.

ipod

Tanımı: Apple ipod nano 6th generation 8 gb silver (gümüş)

Ürün Bilgileri

İlgi Çekici Yenilikler

iPod Genius özelliği ile dinlediğiniz müziklerden sizin müzik zevkinizi anlayıp sizin seveceğiniz tür müzikleri çalabilmenize olanak sağlıyor. Bu özelliğin sağlıklı çalışabilmesi için MP3’lerinizin etiket (tag) bilgilerinin eksiksiz olması önem taşıyor.

Diğer bir ilgi çekici yenilik ise canınız sıkıldığında ipodunuzu sallayarak rastgele müzik çalmasına olanak sağlıyor.

Dahili radyosu ile de yenilikleri getirmiş Apple. Canlı duraklatma (Live pause) özelliği ile 10 dakikaya kadar canlı yayını durdurup daha sonra kesinti olmadan dinleyebilme özelliğine sahipsiniz.

Ayrıca saat olarak da kullanılabiliyor. Modlardan saat moduna alınca 20 adet saat çeşidi sizleri karşılıyor. Bunlardan beğendiğinizi seçip saat olarak kullanabilirsiniz. Tabi önce bir uyumlu saat kordonu almalısınız ki internette mevcut.

Silikon: http://goo.gl/9IWgXl

Deri: http://goo.gl/kJDVjU

8 gb kapasite

Bu depolama alanı adını bilemediğim gelişmiş bir Apple teknolojisi kullanmakta. Bu sayede usb 2.0 dan hızlı usb 3.0 a yakın bir veri aktarımı sunabiliyor. Bu aktarımı tüm Apple ürünlerinde olduğu gibi bana göre baş belası itunes üzerinden yapıyorsunuz.

 

Dokunmatik retina ekran

Ürününün ön yüzeyinde hiçbir tuş bulunmuyor. Sağ üstte ekran kilidi / kapatma tuşu, sol üstte ses tuşları / + -, sağ altta kulaklık girişi, orta altta ise klasik geniş ağızlı Apple bağlantı slotu bulunuyor.

 

Pil ömrü

24 saat gibi bir süre belirtilmiş ama bu sizin kullanımınıza bağlı bir durum açıkçası. Ekranı şarkı çalarken kapalı durumda dinlemek var aynı anda fotoğraflarda gezinmek veya müzikleri düzenlemek var.

 

Desteklenen Ses Formatlar

AAC, AIFF, Audible, MP3, MP3 VBR, Korumalı AAC, WAV

 

Ses / Video Yetenekler

MP3 Bit Hızı: 8 kbps – 320 kbps

Max Video Çözünürlüğü: 240 x 240

 

Boyutlar

Genişlik: 40.9 mm

Derinlik: 8.78 mm (Klips dahil)

Yükseklik: 37.5 mm

Ağırlık: 20 gr

 

Ekran

1.54-inç (diagonal) renkli TFT ekran

240×240 piksel çözünürlük

inç başında 220 piksel (220 ppi)

 

FM Radyo

Amerika, Asya, Avustralya, Avrupa ve Japonya için bölgesel ayarlar

Radyo yayınını durdurma ve en çok 15 dakika boyunca hafıya alıp oynatabilme özelliği – Live Pause

Ek Özellikler

Accelerometer, Ekolayzır Kontrolleri, FM radyo, Uyku Zamanlayıcısı

Desteklenen Güç Kaynağı: USB kablo üzerinden şarj edilebilir dahili batarya,

Pil Türü: Li-ion Pil, Şarj edilebilir Li-ion Pil

Desteklenen Diller: İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Almanca, İspanyolca,

Dış Renk: Gümüş

Frekans Tepkisi :20-20000 Hz

 

Gelelim Fitness özelliğine

Üründe bulunan “Fitness” özelliği adından da anlaşılacağı gibi yaptığınız sporda kaç kalori yaktığınızı ne kadar zaman geçtiğini mesafeyi ve daha birçok şeyi ölçüyor. Bu özelliği gerçekten başarılı ki Apple bu tarz ilgi çekici özellikleriyle üzerine ilgi çekmeyi başarıyor.

Bir cevap yazın