Benden sizlere teknolojik ürün tavsiyeleri…

Burada anlatacağım ürünler tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiseldir. Doğruluğu veya yanlışlığı tartışılabilir.

Telefon:

Herkesin eline almaktan zevk duyduğu iphone bence “küstah” olmanın günümüzde adı. Size şöyle birşey söyleyeyim iphone yani apple firması Amerika merkezli değil mi evet. ürün / nüfus oranında ülke olarak Amerika’dan önde olduğumuzu iddaa etsem çok mu tepki alırım. iphone’un tabiki benzersiz ve kaliteli işçilikli bir tasarımı var. Kendine has, orjinal uygulamaları var. Bunlara rağmen ne hızı ne batarya ömrü beni bu ürüne yöneltemiyor.

Şu sıralar iphone alamayan veya iphone’dan sıkılanların limanı olan Samsung da da şöyle bir şey var. Ürün kaliteden yoksun, tasarım çığır açıcı olmaktan ziyade neredeyse “çalıntı”. Öte yandan ürünleri performans açısından gayet başarılı. Batarya ömrü açısından note 2 gibi birkaç telefonu başarılı olsa da küçük ekran olarak hitap edilmeye başlanan 3,7-4,5” arası telefonlara yeterli özeni göstermiyor. Bana göre de 4,8 – 5 ‘ telefon almak saçma geliyor. Cebimde tablet özentisi bir telefon taşımak istemiyorum.

Son zamanların hızlı çıkış yapan firmalarından Sony (ericson’u aldıktan sonraki patlamasından bahsediyorum) ve bir o kadar hızlı çıkışına rağmen pazarlama anlamında yeterli etkiyi gösteremeyen LG’den bahsetmek istiyorum. Xperia telefonlar ilk çıktıklarından itibaren ilgi odağım olmuştu. Çünkü Samsung gibi özenti olmayan kendi tasarımını yapmış, ürünlerinden de kaliteye odaklanmıştı. Hatta go modelindeki gibi birçok ürününde düşük fiyatına rağmen su geçirmezlik özelliğini bile barındırabilen bir firma oldu gözümde.

LG‘ye gelecek olursam kaliteli ürünlerine karşın başarısız pazarlama stratejisi ve güncellemelerdeki sıkıntılar soru işaretleri içeriyor. Son çıkardığı G2 telefonu ile her ne kadar bütün bu tabuları yıkmak istese de kolay olacak gibi değil. Fakat fiyat / performans açısından alınacak güzel telefonlardan biri.

Her ne kadar adını ve şanını ülkemizde duyamasak da eskilerin devlerinden Motorola bu işlerde çok iyi bence. Ülkemizde satılmayan birçok modelini inceledim ve uzun batarya ömründen kullanışlı arayüze, sağlam kasasından çok üstün olmasa da orta düzey donanıma kadar herşey bu firmanın ürünlerinde mevcut. Ortada çok büyük bir sorun var ki ülkemizde birçok ürünü satılmıyor. Geçen sene Google’ın firmayı satın almasıyla birlikte Android ile iç içe yeni telefonlar üretti üretiyor. Yine Ağustos ayı içerisinde tanıtımı yapılan ve Türkiye’de satılmayacağını öğrendiğimde hayal kırıklığına uğradığım Motorola Moto X telefonu çok başarılı mesela. Tasarımı LG Nexus 4 benzeri, sağlam donanım özellikleri ve “Ok google now” diyerek başlatabildiğiniz arama özelliği ile göz doldurdu.

Sonuç olarak tüm şartları göz önünde bulundurduğumuzda Moto X gayet güzel bir ürün olacaktır almak için. Fakat ülkemize kendisinin gelmeyecek oluşu (düşük bir modelinin Avrupa dolayısıyla ülkemizde de satılacağı söyleniyor) ile şuan için alınabilecek fiyat/performans yönünden başarılı ve de tasarım yönünden saydam ve renkli şeridi ile Xperia SP en iyi seçenek.

 

 

Bilgisayar:

Mac aldıktan sonra anladım ki Apple kalitesi bir başka. Hem tasarım hem kalite mevcut. Fiyat aralığı biraz yüksek tabi.

Bir cevap yazın